Науково-практична конференція "30 років на варті безпеки: досягнення, пріоритети та плани"

18 серпня 2021 року Українське ядерне товариство за участі Енергоатома провело міжнародну науково-практичну конференцію на тему «30 років на варті безпеки: досягнення, пріоритети та плани».

В заході взяли участь провідні фахівці у сфері атомної енергетики, ветерани галузі та міжнародні партнери Компанії, серед яких – представники МАГАТЕ, ВАО АЕС, компаній Westinghouse, Polenergia та Framatome та НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ.

«Масштабні перетворення у державі базуються передусім на її енергетичній безпеці та незалежності, – звернувся до учасників директор департаменту ядерної енергетики і атомної промисловості Міненерго Юрій Кульба. – Важливо не сходити з траєкторії, задекларованої в Енергетичній стратегії України». Він додав: серед визначних досягнень Енергоатома як одного з найбільших у країні виробників безвуглецевої електроенергії – введення в експлуатацію першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, продовження диверсифікації джерел постачання свіжого ядерного палива та розвиток вітчизняних складових ядерного паливного циклу».

Під час конференції фахівці обговорили широке коло питань, зокрема:

  • стан реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС;
  • удосконалення системи підготовки персоналу як інструменту розвитку культури безпеки;
  • оптимізацію технічного обслуговування та ремонту на основі ризик-інформованого керування конфігурацією АЕС.

«Атомна галузь за 30 років існування незалежної України не тільки вистояла перед викликами різної складності, а й продемонструвала свою надійність», – зауважив генеральний інспектор – директор з безпеки ДП «НАЕК «Енергоатом Данко Білей. Усі ці роки, підкреслив він, атомники докладали максимум зусиль і продовжують системно працювати над підвищенням безпеки вітчизняних АЕС:

  • реалізовують комплексні програми модернізації та підвищення безпеки діючих енергоблоків;
  • розбудовують систему підготовки персоналу, високу якість якої визнали багато країн світу;
  • власними силами розробляють унікальні тренажерні комплекси для навчання фахівців.

Українцям є чим пишатися, переконаний пан Білей, і один з головних приводів для гордості – поступ вітчизняної атомної генерації.

Відкриваючи першу секцію конференції «АЕС України: 30 років безпечної експлуатації», її модератор, президент громадської організації «Українське ядерне товариство» Володимир Бронніков, наголосив: саме дефіцит культури безпеки є основною причиною всіх важких аварій в ядерній енергетиці.

«Ознаки цього дефіциту – недостатнє усвідомлення необхідності підвищення безпеки, задоволеність її наявним рівнем та небажання робити її вищою за рамки нормативних вимог, – сказав президент УкрЯТ. – Такі ознаки фіксували на японській АЕС Фукусіма-Даїчі перед аварією 2011 року, і тому вкрай важливо постійно підвищувати саме культуру безпеки».

У 1989-му, за три роки після аварії на Чорнобильській АЕС, провідні оператори атомних станцій заснували Всесвітню асоціацію операторів АЕС (ВАО АЕС). Її місія – максимальне підвищення безпеки й надійності атомних електростанцій в усьому світі завдяки спільним зусиллям для вдосконалення виробничої діяльності за допомогою взаємопідтримки, обміну інформацією й використання позитивного досвіду.

Історія розвитку світової атомної енергетики свідчить, що у цій галузі немає дрібниць та не повинно бути місця для жодних упущень чи прорахунків, підкреслив представник ВАО АЕС на Запорізькій АЕС Віктор Лівінський. За його словами, головним елементом безпеки є людина. «Знання, професіоналізм, поведінка, культура людини – все це впливає на безпеку. Недарма кажуть: культура безпеки починається тоді, коли безпечна поведінка стає звичкою», – зауважив пан Лівінський.

Він розповів, що нині ВАО АЕС розробляє проєкт «Курс на досконалість», на меті якого підвищення – до максимально можливого рівня – показників культури безпеки кожної атомної станції. В ході партнерських перевірок ВАО АЕС атомні станції світу змагатимуться, набираючи суму балів за дотримання й підвищення безпеки усіх виробничих процесів. «Ми розуміємо, що наша досконалість – це професіоналізм нашого персоналу», – резюмував представник Асоціації.

Завершуючи науково-практичну конференцію, т. в. о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін висловив подяку ветеранам української атомної галузі, колегам та іноземним партнерам за плідну роботу на конференції та цінний обмін досвідом. Він підкреслив, що дотримання найвищих стандартів ядерної та радіаційної безпеки – основний пріоритет НАЕК. За словами керівника Компанії, за всі роки її діяльності, а в жовтні цього року Енергоатому виповниться чверть століття, на діючих АЕС України не сталося жодної аварії чи інциденту, що перевищував би рівень 1 за міжнародною шкалою INES. Рівні викидів та скидів радіоактивних речовин не становили й десятої частини відсотка від допустимих.

«Компанія завжди усвідомлювала всю повноту відповідальності за безпечну експлуатацію ядерних об'єктів, – зауважив пан Котін. – Атомні електростанції потребують персоналу з особливою підготовкою, глибоким зануренням у виробничий процес та неухильним дотриманням принципів культури безпеки. Енергоатом вимагає від кожного без винятку працівника глибокого розуміння, що саме від його особистої культури безпеки залежить безпечна робота АЕС, здоров’я та життя людей».

За матеріалами http://www.energoatom.com.ua

« Назад