Нацiональна академiя наук України
Нацiональний науковий центр "Харкiвський фiзико-технiчний iнститут"
Науково-технічний комплекс "Ядерний паливний цикл"
Нацiональна академiя наук України
Нацiональний науковий центр "Харкiвський фiзико-технiчний iнститут"
Науково-технічний комплекс "Ядерний паливний цикл"
«Процесу обстеження передував складний етап планування, розробки технічних рішень і програм, а також їх затвердження у Держатомрегулюванні України, - зазначає начальник відділу ядерної безпеки ВП ЮУАЕС Сергій Повод. - А результатом стало успішне проведення планової інспекції 8 тепловиділяючих збірок, ремонт однієї відпрацьованої паливної збірки та другий етап навчання фахівців Атомремонтсервісу під керівництвом представників Westinghouse. Зібрані також додаткові дані для підтвердження безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива в сухому сховищі на Запорізькій АЕС».
Двотижнева робота розпочалася з проведення планової інспекції 8 тепловиділяючих збірок (ТВЗ) з використанням СІРП. Малося на меті в доповнення до регламентного контролю отримати додаткові дані щодо технічного стану палива для підтвердження проєктних характеристик на нинішньому етапі експлуатації в активній зоні реактора. За словами фахівців, інспекція 8 ТВЗ показала повну відповідність заявленим характеристикам і підтвердила можливість їх подальшої експлуатації в активній зоні реактора.
Паралельно з фахівцями Атомремонтсервісу працювали співробітники НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ, які отримали унікальну можливість дослідити стан не лише паливних збірок, що плануються до завантаження в активну зону, а й відпрацьованої ТВЗ. Отримані дані будуть використані для обґрунтування безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива у сухому сховищі відпрацьованого ядерного палива Запорізької АЕС.
На завершальному етапі проведено інспекцію та ремонт негерметичної ТВЗ після 4-го року експлуатації. Виконано візуальний огляд, пошук негерметичного тепловиділяючого елемента (твел), розбирання ТВЗ та заміну пошкодженого твел на імітатор. Усі роботи проведені з використанням штатних засобів СІРП відповідно до затвердженої програми. Спеціалісти Южно-Української АЕС та заводу-виробника проаналізують отримані дані, в подальшому їх використають з метою підвищення експлуатаційних характеристик і надійності застосування нових паливних збірок.
Атомники наголошують, що важливим надбанням під час виконання таких завдань є отримання унікального досвіду. Фахівці Атомремонтсервісу під керівництвом колег з Westinghouse завершили другий етап навчання із застосування технології ремонту опромінених ТВЗ з використанням СІРП. Американські колеги відзначили високий рівень підготовки та професіоналізм персоналу, досконалу теоретичну базу та відпрацьовані технічні навички. Окремо відзначено високий рівень організації проведення робіт з боку ВП ЮУАЕС.
Усі роботи з інспекції та ремонту ТВЗ під час ППР-2021 на енергоблоці №3 виконані відповідно до «Плану-графіка контролю ядерного палива у ВП АЕС ДП НАЕК Енергоатом; у 2021 році;. Успішний результат забезпечений кропітким плануванням і професійним підходом до своєї справи працівників Южно-Української АЕС і залучених організацій.
Енергоблок №3 ЮУАЕС 2 січня відключено від енергосистеми України для проведення планово-попереджувального ремонту (ППР) тривалістю 120 діб.
ППР виконують щороку у заздалегідь заплановані терміни. У його перебігу ремонтують і обстежують обладнання з метою підтвердження його технічного стану, а також замінюють та модернізують устаткування для підвищення безпеки, надійності та техніко-економічних показників роботи АЕС. Ще одна обов'язкова процедура ППР - перевантаження ядерного палива.